صـفحه اصلی درباره ما ارتباط با ما  
         خیار درمانی - خواص خیار
     
 

خیار درمانی - خواص خیار

 

حماد بن مهران می گوید: روزی یک تن از جوانان ما برای معالجه مرض یرقان به نزد حضرت رضا (ع) مشرف شد آن حضرت به جوان چنین توصیه فرمود: خیار بادرنگ را بگیر و پس از آن پوستش را با آب طبخ کن و از آن پس تا سه روز در حال ناشتا هر روزی به مقدار یک رطل (100مثقال) بیاشام، آن جوان دستور امام را عمل نمود و شفا یافت.

نیز فرمود: کسانی که از زکام در ایام تابستان ناراحتند هر روز یک خیار میل کنند.

خیار دارای ویتامین های A,B,C است و از جمله میوه ها وسبزی هایی است که در مورد تقاضای قوم بنی اسرائیل از حضرت موسی (ع) بود و آن حضرت این میوه بهشتی را از خداوند برای قوم بهانه گیر خود درخواست نمود.

گیاه شناسان از جمله دکتر جزایری و مهرداد مهرین معتقدند بهترین داروی یرقان جوشانده پوست خیار است و برای رفع این مرض کافی است 3 الی 5 روز متوالی هر روز یک لیوان آب جوشانده پوست خیار میل شود و چون پوست این میوه سرشار از ویتامین C است خوردن آن برای درمان زکام و تب های شدید نیز مفید است.

خیار (پوست، جوشانده) خواص درمانی دیگری دارد از جمله امراضی چون باد مفاصل، روماتیسم، نقرس، استسقاء، رسوبات کلیه و ... را از بین می برد.

قطره قطره ریختن آب خیار در بینی و بوییدن آن جهت رفع گرفتگی بینی، بی حوصلگی و کم خونی مفید است. هم چنین بوییدن، خوردن، مالیدن گوشت خیار بر پیشانی برای رفع سردرد سودمند است. ضماد خیار با بوره (اسید بوریک) و کمی عسل جهت از بین بردن آماس گرم توصیه می شود. خوردن 10 گرم پوست خشک شده خیار زایمان را آسان می کند ولی باید توجه داشت که زنان حامله قبل از زایمان آن را میل ننمایند.

میزول پزشک قرون وسطی به والدین کودکان توصیه می نمود (وقتی بچه شیرخواره ای تب کرد باید در کنار او چند خیار بخوابانید تا حرارت تب بچه در خیارها پخش گردد و تب او قطع شود)

و وان استی نیس کروزمان خیار را برای معالجه سنگ مثانه توصیه کرده است و گفته شده اگر زیاد مصرف شود برای از بین بردن کرم کدو بسیار عالی است، به علاوه خوردن مغز خیار مانع تولد و ظهور شپش و مالیدن کوبیده آن جرب و خارش و سوزش و دانه های سوزش دار پوست را از بین برده و پوست را نرم می کند. و به علت داشتن مواد سیلیکون Silican و گوگرد بسیار برای تقویت و رشد موی سر مفید است، مخصوصا آب خیار ضد خارش است و اگر آن را به محل خارش بمالند نافع است.

به مبتلایان بیماری دیابت یا قند خون توصیه می شود که برای بهبودی بیماری خود به خیار متوسل شوند زیرا چنان که غذاشناسان می گویند در خیار ماده ای به نام (مانیت) که در پیشگیری و ازدیاد قند خون بسیار موثر است. هم چنین بانوانی که می خواهند چرک و چروک صورتشان از بین رفته و جوانی و زیبایی را به صورت خود بازگردانند می توانند پوست این میوه را به صورت ماسک برای مدتی روی صورت خود بگذارند تا مواد حیاتی خیار جذب پوست گردد و از بروز چرک وچروک صورت ممانعت به عمل آید، توصیه دیگر این که خانم ها و دختر خانم هایی که به طراوت پوست صورت خود علاقه دارند باید هر شب صورت خود را با شیر خیار پاک کنند.

برای تهیه شیر خیار باید 50 گرم بادام شیرین را پوست کنده و آن را در هاوان بکوبند، وقتی خوب کوبیده شد 250 گرم آب خیار را که جوشانیده اید و سرد شده است کم کم روی آن بریزید و با پارچه نازکی آن را صاف کنید و 250 گرم الکل سفید و یک گرم عطر گل سرخ را به آن اضافه کنید و هر شب صورت خود را با آن پاک کنید تا پوست چهره شما به طراوت و درخشندگی برگ های گل درآید.

برای این که سوراخ درشت و باز صورت بسته شود باید به اندازه مساوی تخم خیار، کدو و خربزه را جداجدا در آسیاب خورد کرده و بعد یک قاشق سوپ خوری را از هر کدام از این گردها را در سرشیر تازه یا شیر حل کرد و هر سه را با یکدیگر مخلوط نموده و نیم ساعت با آن به روی صورت ماسک گذاشت بعد از نیم ساعت صورت را با گلاب ملول شست.
 

خیار درمانی - خواص خیار

 
 
     
 © All Rights Reserved , SaraDownload.com 2007-2008 .