صـفحه اصلی درباره ما ارتباط با ما  
         انجیر درمانی - خواص انجیر
     
 

انجیر درمانی - خواص انجیر

امام رضا (ع) فرمود: خوردن انجیر بوی بد دهان را زایل می کند و اسکلت و استخوان بندی را قوی و لثه ها را محکم و باعث روئیدن موی بدن می شود و دردها را نیز تسکین می دهد.

و فرمود: انجیر برای قولنج خوب است آن را بخورید.

نیز فرمود، انجیر از هر میوه ای شبیه ترین میوه های بهشت است و گازهای درونی را برطرف می کند.

انجیر سرشار از ویتامین A,B,C است. خواص درمانی این میوه بهشتی آن قدر زیاد است که خدای سبحان در سوره تین به آن قسم یاد می کند و با این قسم می خواهد عظمت و فایده سرشار این میوه را به انسان گوشزد نماید.

 در تورات نیز از آن به نیکویی یاد شده و بودائیان از میان مقدسات خود درخت انجیر را درختی مقدس به شمار می آورند.

بودائیان معتقدند که بودا در زیر این درخت به معرفت الهی دست یافت. و گفته اند افلاطون به قدری انجیر را دوست می داشت که بعضی مردم انجیر را دوست فیلسوفان نام نهاده اند. و سقراط حکیم انجیر را رساننده مواد نافع و دافع مواد مضره می دانسته، و جالینوس طبیب نیز رژیم مخصوص از انجیر را به پهلوانان منظور می داشته است.

و به پهلوانان روم و یونان باستان برای حفظ بنیه و قدرت بدنی شان انجیر داده می شد.

به هر تقدیر دانشمندان غذاشناس به این سخن امام رضا (ع) درباره خواص درمانی انجیر به دیده اعجاب می نگرند چه، همه خواصی که آن حضرت برای انجیر برشمرده تازه امروز غذاشناسان جهان پی به وجود آن ها برده اند. چنان که محققان می گویند جوشانده انجیر مجاری تنفسی و دهان را ضد عفونی می کند. زیرا بوی دهان اگر مربوط به دندان یا لوزه نباشد از ریتین برمی خیزد و انجیر بوهایی که منشا ریوی دارند و در فضای دهان ظاهر می شود برطرف می کند.

هم چنین می گویند این میوه به واسطه موادی که دارد ملین و مسهل خفیف است و برای کسانی که یبوست دارند بسیار مفید است و هم چنین استخوان ها را محکم می کند.

خوردن انجیر لثه ها را محکم و تورم لثه ها را از بین می برد و اگر کمی از شیرابه انجیر را به پنبه زده و در بن دندان یا حفره دندان کرم خورده بگذارند در کاهش درد آن بسیار موثر است.

 و اگر دندان پزشکان از این شیرابه به جهت کشتن عصب دندان استفاده کنند نتیجه بهتر و زودتری خواهد گرفت.

و هم چنین اگر انجیر را سوزانده و با کمی گلیسیرین مخلوط نمائید و دندان های خود را با آن بشوئید آن ها را سفید و محکم می نماید. مقدار کلسیم و فسفر موجود در انجیر و مقوی بودنش سبب رویانیده شدن استخوان ها و رشد کودکان می گردد و برخی پزشکان می گویند چه خوب است به جای کلسیم های تزریقی تعدادی انجیر در آب انداخته صبح ها ناشتا میل شود.

چون برگ خشک انجیر را سائیده با سرکه آمیخته و بر پوست بمالند زبری و خشونت پوست را برطرف و مالیدن آن با آب بر سر از ریختن موی سر جلوگیری می کند.

انجیر چون در دستگاه گوارش تقویت کننده می باشد و جلو اسهال و یبوست را می گیرد لذا قولنج های روده ای را از بین می برد.

اوکابه معتقد است که جوشانده برگ انجیر برای درمان وتسکین درد شکم (قولنج) خوب است و اگر آن را روی بواسیر بریزند نافع است. و همان طور که اشارت نمودیم انجیر خشک نیز برای رفع یبوست بسیار مفید است. برای این منظور ده عدد انجیر خشک را به خوبی شسته در ظرف آبی بخیسانید و صبح ناشتا میل کنید و این کار را در حدود دو هفته همه روزه ادامه دهید اگر موثر نشد انجیر را در شیر بخیسانید بسیار خوشمزه و مفید خواهد بود و باز هم اگر اثر نکرد، این بار انجیر را در روغن زیتون خیس کنید آنگاه اثرش را مشاهده خواهید نمود. و از یبوست نجات خواهید یافت.

خوردن انجیر (خشک، دم کرده، برگ درخت) علاوه بر درمان بیماری های فوق الذکر برای بیماری هایی نظیر تب، آسم، کورک، دمل، ذات الجنب، سوء هاضمه، استسقاء، ضعف اعصاب، ضعف جنسی، درد پشت مفید است.

دم کرده برگ های درخت انجیر به مقدار بیست و پنج تا سی گرم در یک لیتر آب مسکن است و برای معالجه سرفه مصرف می گردد... میخچه و زگیل پا را با شیر انجیر می توانید معالجه کنید و برای این کار باید انجیر نرسیده ای را بچینید وقتی از انتهای آن شیر سفیدی درآمد آن را بر روی میخچه یا زگیل بگذارید به کلی رفع خواهد شد. کسانی که از لاغری رنج می برند کافی است که هر روز انجیر را به صورت ناشتا با انیسون تناول نمایند.

خوردن انجیر برای گزش مار و عقرب مفید است و در همان شب اول مضرات سموم را از بدن شخص گزیده شده دفع می کند. و کبد را تقویت کرده و ورم طحال را فرو می نشاند. به علاوه اگر انجیر را صبح ناشتا به فرزندان خود بدهید کودکان را باهوش خواهد نمود. و بالاخره بد نیست بدانید اخیرا دانشمندان موسسه تحقیقات فیزیکی و شیمیایی در موسسه پژوهشی میتسوبیشی مربوط به تحقیقات علوم زندگی در توکیو یک ماده شیمیایی ضد سرطان از انجیر جدا کرده و آن را برای کنترل سرطان به کار برده اند در این آزمایش بعضی بیماران سرطانی به کلی نجات یافتند.

هم چنین یک نوع آنزیم به نام فیسین (Ficin) در انجیر کشف نموده اند که در هضم غذا بسیار مفید و مثمر ثمر است.

انجیر درمانی - خواص انجیر

 
 
     
 © All Rights Reserved , SaraDownload.com 2007-2008 .