صـفحه اصلی درباره ما ارتباط با ما  
         خربزه درمانی - خواص خربزه
     
 

خربزه درمانی - خواص خربزه

امام رضا (ع) فرمود: خربزه به منزله آب است، به منزله شیرینی است، معطر است، میوه گوارایی است، نظیف کننده دهان ودندان است، طعام خوبی است، خورش شایسته ای است، مثانه را شستشو می دهد، صورت را صاف می کند و دهان را خوشبو می کند.

و فرمود: استفاده از خربزه در ناشتا (شکم خالی) باعث فلج و درد پا می شود.

خوانندگان عزیز اگر کمی دقت کنند در این ده صفتی که امام (ع) برای خربزه برشمرده اند یک دنیا خواص نهفته می بینند به ویژه آن جا که می فرماید: خربزه صورت را صاف می کند. این خاصیت در اثر وجود ویتامین A موجود در خربزه است که در تعویض سلول و صافی صورت بسیار موثر است.

و این دستور را که می فرماید: خوردن خربزه در ناشتا (خالی بودن معده) موجب مرض می شود غذاشناسان امروز تایید نموده اند.

خوردن خربزه با شکم خالی مضر است زیرا روده ها را متورم و تولید اسهال می نماید. خربزه همیشه بعد از غذا باید خورده شود. خوردن خربزه در بعضی افراد که مبتلا به مرض Erterite هستند در حال خالی بودن معده زیان های بیشتری به بار خواهد آورد (که شاید یکی از آن ها فلجی و درد مفاصل باشد). لئونس کارلیه می گوید: خربزه سرشار از آب است (همان چیزی که امام رضا (ع) 13 قرن پیش فرمود) اشخاصی که پوستشان خشک است اگر صورتشان را هر شب با مخلوطی با اندازه مساوی از آب مقطر، شیر تازه و نجوشیده و آب خربزه بشویند به زودی خشکی صورتشان رفع خواهد شد.

خربزه به خاطر دفع سموم بدن از ارزش حیاتی بالایی برخوردار است و شاید هیچ میوه ای از این لحاظ به پای آن نمی رسد. به علاوه خربزه از پتاسیم سرشار است و به سبب وجود همین ماده، روماتیسم و بیماری های کبدی را درمان می بخشد و موجب رشد کودکان می گردد و ناراحتی های سالمندان را برطرف می سازد و سبب افزایش فعالیت سلول های دستگاه گوارشی، موجب رفع نقاهت، سستی و بی حالی آن ها می گردد.

عطر و بوی خربزه مقوی قلب بوده و عروق را باز می کند و بهترین پاک کننده کلیه و مثانه است و سنگ کلیه را می ترکاند. خوردن مشتی از کوبیده مغز تخم آن ادرار را زیاد کرده، کلیه و مثانه را شستشو داده و مجاری بول را پاک می کند، برای این منظور حدود 8 گرم پوست خشک آن را دم کرده بنوشند سنگ دفع می شود.

هم چنین انداختن تکه ای پوست خربزه در دیگ غذا سبب زود پختن گوشت و طعام می شود. به علاوه خوردن مشتی از پوست خشک کوبیده آن تا چند روز با آب، سنگ کلیه را از بین می برد.

علاوه بر خواص فوق الذکر خربزه ملین، قاعده آور، درمان کننده استسقاء یبوست، نقرس، روماتیسم، کم خونی، لاغری، سل ریوی، یرقان و ضعف جنسی و از عوامل موثر جوان ماندن است و ضماد آن برای تسکین درد و تورم چشم به کار می رود.

در گواتمالا مغز تخم خربزه را کوبیده و برای از بین بردن کرم معده از آن استفاده می کنند.

از گوشت خربزه به صورت یک ماده ضد تورمی به شکل ضماد در موارد سوختگی های جزئی یا تورم پوست بدن کار گرفته می شود. در فلیپین از کوبیده تخم خربزه برای درمان سرطان و افزایش ترشحات عادت ماهیانه استفاده می کنند و از تخم آن به عنوان مدر استفاده می شود. در هندوستان آن را شاه میوه ها می دانند.

مالیدن گوشت خربزه با (بوره) به تن موجب جلاء و لطافت پوست و ادمه آن رفع لک و پیسی و برص و بدرنگی پوست می شود.

برای این منظور تخم خربزه را بدون پوست گرفتن مخلوط با هم کوبیده و با آب خمیر کنید و به شکل ضماد بر پوست بگذارید و این عمل را تا رفع لکه ها لااقل روزی یک مرتبه انجام دهید.

خربزه درمانی - خواص خربزه

 
 
     
 © All Rights Reserved , SaraDownload.com 2007-2008 .