صـفحه اصلی درباره ما ارتباط با ما  
         انار درمانی - خواص انار
     
 

انار درمانی - خواص انار

امام رضا (ع) فرمود: خوردن انار شیرین نطفه مرد را زیاد می کند و کودک را زیبا می نماید.
 
نیز فرمود: انار بخورید زیرا دهان شما را پاکیزه و خوشبو می گرداند.
 
انار سرشار از ویتامین های A,B,C,E است و یکی از میوه های بهشتی است که خداوند در قرآن در سه جا از آن یاد نموده است. از این میوه در تورات و کتاب مقدس سانسکریت ها نیز یاد شده است.
 
محققین می گویند زادگاه انار ایران باستان است و از ایران انار به کشورهای دیگر برده شد. به هر تقدیر انار خواص درمانی بسیاری دارد و نه تنها میوه انار بلکه گل, برگ, پوست شاخه و حتی پوست ریشه آن خاصیت درمانی فراوانی دارد.
 
خوردن انار غرایز جنسی را تقویت می کند و آب میوه انار دارای قند تانن و یک ماده سفید به نام کره مانانتین است که از دوستان کبد بوده و آن را پاک و در نتیجه رنگ صورت را زیبا می کند و اگر خانمی هنگام بارداری انار میل نماید بزرگترین خدمت را به فرزند آینده خود کرده است زیرا انار علاوه بر جلوگیری از ویار و تقویت مادر و فرزند به رشد آینده کودک نیز کمک می کند.
به علاوه خوردن گل انار معده را دباغی کرده و زبان بار دار را پاک و از خون ریزی لثه ها جلوگیری کرده و بوی تعفن دهان را از بین می برد.
 
خوردن انار شیرین ایجاد سرور وشادی نموده و رنگ صورت انسان را زیبا می نماید و اگر کمی از آن بعد از غذا مصرف شود هضم را آسان می کند.
 
استفاده از انار (گل,پوست, ریشه) برای درمان بیماری های دیگری از قبیل ورم مفاصل, التهاب های گوارشی, نقرس, روماتیسم, اسهال, بی اشتهایی, یرقان, سرما خوردگی, خارش های بدن, کم خونی, خستگی مفرط, فشار خون توصیه شده است.
 

در مورد بیماری اخیرالذکر پزشکان مسلمان عصاره های گوناگونی از قسمت های مختلف درخت انار تهیه کرده و تحت آزمایش های فارماکولوژی قرار داده اند تا بتوانند ماده موثری که فشار خون را پایین می آورند از آن جدا کنند. ماده آلکوئیدی ئیدوپلتئرین جدا شده دارای حداکثر توان پایین آورندگی فشار خون و ضد اسپاسم است.

 
از زمان های قدیم یونانی ها از دانه های انار به منظور دفع کرم های کدو استفاده می کردند. وجود جوهر مازو در پوست انار یکی از مهم ترین داروهای قابض برای مصرف داخلی به منظور معالجه اسهال و بعضی از ناراحتی های پوستی در نظر گرفته شده و همین جوشانده برای شستشوی رحم در بانوان به عنوان ضد عفونی کردن و دفع ترشحات غیر لازم مفید واقع شده است. البته باید توجه داشت که دم کرده پوست انار برای مصرف داخلی و غرغره باید کاملا رقیق باشد. به هر تقدیر انار اوره,کلسترول و سمومات بدن را دفع می سازد و بدین وسیله سلامت و شادابی جسم را تامین می کند.
 
خوردن انار انسان را از ابتلا به بیماری قند می رهاند و پوست و یا جوشانده آن برای دفع زخم سفلیس بسیار نافع است.
 
هر کس 7 عدد گل انار را که درست باز نشده باشد صبح به صورت ناشتا میل نماید تا یک سال دچار امراضی چون دمل و کورک و جوش و کثافت خون در بدن نمی شود.
 
و کسی که می خواهد خونش را تصفیه نماید لازم است تا 5 روز هر روز یک لیوان آب انار میل نماید. ناگفته نماند علت این که گفته اند انار خون را صاف می کند به خاطر وجود پتاسیم و منیزیم موجود در آن است. به هر حال اگر انار را برشته کرده و دانه های آن را با سیر کوبیده و به کسی که دچار مرض حصبه شده بخورانیم مرض مذکور را از بین می برد.
 
هم چنین پوست ریشه انار به جهت دارا بودن ماده ای به نام پله تیرین (pelletierine) یک ضد کرم بسیار قوی است که پس از مصرف آن کرم های دستگاه گوارش را نابود کرده و پس از صرف میوه با غذایی ملین آن ها را از معده و روده دفع می کند.
 
برای این منظور باید بیمار بالغ 5/3 گرم گرد پوست انار را با یک لیوان آب گرم میل نماید و در صورتیکه بیمار یبوست دارد 1 تا 2 ساعت بعد از خوردن دارو یک مسهل مانند روغن کرچک مصرف نماید. به علاوه جوشانده پوست ریشه انار برای درمان سل داروی مفیدی است و مصرف دم کرده آن برای درمان میگرن نافع است.

انار درمانی - خواص انار

 
 
     
 © All Rights Reserved , SaraDownload.com 2007-2008 .